30 Kasım 2014 Pazar

Saç Bakım Rutinim


       Merhaba, geçen günlerde bir arkadaşım bana saç bakımımı  nasıl yaptığımı sordu ve ben de neden bununla ilgili bir blog yazmıyorum dedim.

     Saç bakımı yaparken öncelikle dikkat etmemiz gereken iki nokta var. Birisi fön ısısından korunmak diğeri ise 3 ayda bir şampuanı değiştirmek.  Yüksek ısı saçları yıpratır ve kırılmalarına sebep olur. Fön makinasıyla saçı kuruturken ısı ayarını orta dereceye getirmek saç kırılmalarını önler. Şampuan konusuna da gelince aynı diş macunları ve diğer bakım ürünlerinde olduğu gibi vücudumuz bir süre sonra kullandığımız ürüne alışıyor ve ürün etkisini göstermemeye başlıyor. Bu sebeple sık sık şampuan markamızı değiştirmemiz gerekiyor. Şimdi gelelim nasıl bakım yapılacağına...

    
     Öncelikle şampuan seçerken içinde paraben olmamasına dikkat edin ve bakım kremi serumu set halinde almaya çalışın. Farklı markalardan ürünler aldığınız zaman alt yapılarındaki kokular kimisinde çiçekli kimisinde baharatlı ve kimisinde şekerli olduğu için saçınızın karmakarışık kokmasına sebep olur. Bunu istemeyiz.

     Saçınızı her gün yıkamak saça zarar veren başka bir etken. En az gün aşırı yıkamalısınız. Şampuanı yüzünüze değdirmemeye özen gösterin sivilcelenme yapabiliyor. Saç kremini uygulayın ve haftada bir saç maskesi yapın. Saçınızı duşta tarayın. Kuru saçı taramak kırık oluşmasını sağlar. saçınızı kurutmadan önce saç açıcı sprey uygulayabilirsiniz eğer saçınız çok dolaşıyor ise. Ardından saç uçlarına serum ya da argan yağı kullanın. Isı koruyucu spreyi sıktıktan sonra saçınızı kurutup öyle fön çekin. Islakken fön çekmeyin. Fönden sonra dilerseniz tekrar serumu kullanabilirsiniz. Saçı sabitlemek veya şekil vermek için köpük krem yada sabitleyici sprey kullanabilirsiniz. 


   


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder